1 milyon 200 bin öğrenci yarın LGS’de ter dökecek2021-2022 eğitim öğretim yılı sonunda Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu, www.meb.gov.tr internet adresinden açıklanmıştı. Söz konusu kılavuzda; resmi ve özel ortaokullar, imam hatip ortaokulları ve geçici eğitim merkezlerinin 8inci sınıflarında öğrenim gören öğrencilerin fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje okulları, mesleki ve teknik anadolu liselerinin anadolu teknik programlarına öğrenci seçmek amacıyla yapılacak merkezi sınavla ilgili usul ve esaslara yer verilmişti.

İLK OTURUM YARIN 09.30

İlk oturumu 5 Haziran Pazar günü saat 09.30’da, ikinci oturumu ise yine aynı gün saat 11.30’da uygulanacak merkezi sınavın başvuruları bakanlık tarafından merkezi olarak gerçekleştirdi. Otomatik başvuru işlemi, yurt içinde eğitim alan tüm 8inci sınıf öğrencileri için gerçekleştirildi. Böylece öğrencilerin ve velilerin sınav başvurusu için fiziki bir başvuru yapmasına da gerek kalmadı. Öte yandan başvurusu bakanlık tarafından otomatik gerçekleştirilen öğrencilerin sınava katılma zorunluluğu bulunmuyor. Sınava katılmak isteyen öğrenciler ise herhangi bir başvuru işlemine gerek duymadan sınava katılabilecek.

DEĞİŞİKLİK YOK

LGS merkezi sınavında oturumlar, sınav süreleri, soru sayıları ve ders dağılımlarında herhangi bir değişiklik yapılmadı. Geçen yıl olduğu gibi 2022 yılında da sınav uygulaması iki oturum halinde gerçekleştirilecek. Öğrencilere hepsi çoktan seçmeli toplam 90 soru sorulacak.

Görme ve işitme yetersizliği olan öğrenciler için erişilebilir kılavuzlar
Öte yandan bakanlık olarak 2022 Yılı Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu, bu yıl ilk defa görme yetersizliği olan öğrenciler için sesli betimleme ve işitme yetersizliği olan öğrenciler için ise işaret dili ile düzenleyerek erişime sunuldu.

90 SORU CEVAPLANACAK 

Birinci oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve 75 dakika yanıtlama süresi verilecek. İkinci oturumda ise öğrencilere matematik ve fen bilimleri derslerinden toplam 40 soru sorulacak ve öğrencilerin yanıtlaması için 80 dakika süreleri olacak. Sözel ve sayısal bölümlerdeki her bir alt test için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenecek. Her bir öğrencinin, her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak hesaplanacak.

Sınav sonuçları, 30 Haziranda www.meb.gov.tr internet adresinden ilan edilecek. Öğrencilere sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecek.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/egitim.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;Source link

Denial of responsibility! insideheadline is an automatic aggregator around the global media. All the content are available free on Internet. We have just arranged it in one platform for educational purpose only. In each content, the hyperlink to the primary source is specified. All trademarks belong to their rightful owners, all materials to their authors. If you are the owner of the content and do not want us to publish your materials on our website, please contact us by email – [email protected]. The content will be deleted within 24 hours.

Leave A Reply

Your email address will not be published.