Antik Roma tiyatrosu, Cumhuriyet Bayramı’nda açılacak


Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ulus Tarihi Kent Merkezi içerisindeki, Hacı Bayram-ı Veli ile Ankara Kalesi arasında bulunan Antik Roma tiyatrosunun restorasyon ve gün yüzüne çıkarma işlemi için 2019 yılında ortak protokol imzaladı.

Bu kapsamda, antik tiyatronun, Koruma Kurulu onayıyla özgün yapısı korunarak ve uygun malzemeler kullanılarak, belediyenin Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı tarafından yenileme çalışması başladı. Arkeopark Projesi kapsamında 2020de başlanan restorasyon çalışmaları yüzde 90 oranında tamamlandı. Restorasyon projesi tamamlandığında, tiyatro yaklaşık 1500 seyirci kapasitesine sahip açık hava sahnesi olarak kullanılabilecek.


ROMA DÖNEMİNİN EN ÖNEMLİ ESERLERİNDEN

ABB Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, Antik Roma tiyatrosunun milattan sonra 1 veya 2nci yüzyıl döneminden kalan yapı olduğunu belirterek, Burası o dönemde yaşayan atalarımıza, Ankaralılara kültür hizmeti vermiş önemli bir merkez. 1982 yılında yapılan bir kazı neticesinde ortaya çıkıyor. Bu olayı Roma tiyatrosu için bir şans olarak görüyorum. İyi ki üzeri kapatılmış. Açıkta kalsaydı bugün bu tiyatronun parçalarının hiçbirini bulamayabilirdik. Tiyatro ortaya çıktıktan sonra Anadolu Medeniyetleri Müzesi denetiminde burada arkeolojik kazı çalışmaları başlıyor. Burası aslında 5 bin ile 7 bin kişilik bir tiyatro. Roma döneminin Ankaradaki en önemli eserlerinden birisi. Ancak kentsel yapılaşma içerisinde tiyatronun büyük bir kısmı Hisar Caddesi dediğimiz yolun altında kalıyor. Şu anda tiyatrodan bize kalan yaklaşık 1700 ile 1900 kişilik bir bölüm var ifadelerini kullandı.

CUMHURİYET BAYRAMINDA AÇILACAK

Ödemiş, Antik Roma tiyatrosunun açılacağı tarihe ilişkin, Biz buranın açılışını 29 Ekim Cumhuriyet Bayramına yetiştirmeyi planlıyoruz. İnşallah büyük bir aksilik olmazsa da o gün açacağız. Çalışmalarımızın çok büyük bir kısmı tamamlanmış durumda. Buradaki çalışmayı Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapmış olduğumuz bir protokol çerçevesinde sürdürüyoruz. Tüm proje ve uygulama çalışmalarını, Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak üstlendik. Ancak buranın yapım esnasındaki teknik ve kontrol denetiminde ise Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulumuz ile Kültür ve Turizm Bakanlığıyla birlikte çalışıyoruz dedi.

Projenin tamamlanmasıyla Antik Roma tiyatrosunun vatandaşların hizmetine açılacağını bildiren Ödemiş, çalışmalar sonucunda Antik Roma tiyatrosunu Türkiyenin önemli bir tarih ve kültür turizminin merkezi haline getirmeyi planladıklarını söyledi. (DHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/hayatim.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;Source link

Denial of responsibility! insideheadline is an automatic aggregator around the global media. All the content are available free on Internet. We have just arranged it in one platform for educational purpose only. In each content, the hyperlink to the primary source is specified. All trademarks belong to their rightful owners, all materials to their authors. If you are the owner of the content and do not want us to publish your materials on our website, please contact us by email – [email protected]. The content will be deleted within 24 hours.

Leave A Reply

Your email address will not be published.