Bolşoy Bale Yarışması’nın Türk jüri üyesi Öngün: Onur duydum


Ankara Devlet Opera ve Balesi baş balerini ve bale eğitmeni Zeynep Sunal Öngün, Rusyada 3-11 Haziran tarihleri arasında düzenlenen 14üncü Uluslararası Moskova Devlet Akademik Bolşoy Bale Yarışmasında jüri üyesi olarak Türkiyeyi temsil etti.

Öngün, 1969 yılından bu yana devam eden ve 4 yılda bir yapılan Bolşoy Bale Yarışmasının jürisinde koreografik sanat alanında önde gelen uluslararası isimler, uluslararası bale solistleri, dünyanın en büyük tiyatro topluluklarının başkanları ve diğer önemli bale otoriteleri arasında yer aldı.

BALERİN AİLENİN KIZI

Annesi Evinç Sunal ve babası Hüsnü Sunal, Türkiyenin ilk bale sanatçıları arasında yer alan Zeynep Sunal Öngünün kardeşi Ayşem Sunal da bale eğitmenliği yapıyor. Ankara Devlet Konservatuvarında eğitim alırken 1976 yılında harika çocuk seçilerek Royal Akademi bursu kazanan Öngün, 10 yıllık eğitimini 7 yılda üstün başarı ile tamamladı.

1980-1981 sezonunda 15 yaşında katıldığı Ankara Devlet Opera ve Balesinde kısa sürede prima balerinliğe yükselen Öngün, sayıları 60ı geçen yerli ve yabancı eserde başrolde yer aldı. 1993-1994 sezonunda Anna Karenina rolüyle TOBAV tarafından verilen yılın en başarılı kadın dansçı ödülünü Süleyman Demirelin elinden alan Öngün, bugüne kadar çok sayıda uluslararası yarışmada Türkiyeyi  temsil etti.

İNSANIN DİZLERİ TİTRİYOR

Bale hayatında 42nci yılını tamamlayan Öngün, Bolşoy Bale Yarışmasının bale tarihinde çok önemli bir yere sahip olduğunu ifade ederek, En üst sıralamada yer alan, gerçekten insanın hayalini süsleyen bir yer. Bana mail yoluyla ulaştılar, ben de görünce çok heyecanlandım. Daha önce festivalleri ve yarışmaları federasyonda temsil etmek üzere onur konuğu olarak da gitmiştim. Tabii Türkiye jürisi olarak davet edilmekten, Türk Devlet Opera ve Balesini orada temsil etmekten çok onur duydum, çok mutlu oldum, çok heyecanlandım. İnsanın dizleri titriyor. 17 ülkenin en önemli sanat direktörleri, opera yöneticileri, balenin en önemli sanatçılarıyla bir arada olmaktan çok mutlu oldum. O değerlendirme jürisinde olmak da Türkiye olarak sayılmak, orada önem kazanmak da bizim için çok üst seviyede bir katılım oldu diye konuştu.

BALE YARIŞMALARININ EN YÜKSEK MERTEBESİ

Bolşoyda çok ilgi gördüklerini ve orada Türk opera ve balesini, tiyatrosunu ve konservatuvarını anlattığını ifade eden Öngün, Bolşoy, bale yarışmalarının en yüksek mertebesi. Daha önce Svetlana Zakharova, Bodruma bale festivaline gelmişti. Onunla tekrar görüştük. Marinsky Tiyatronun direktörü Yuri Fatayev ile görüştük. Bolşoyun direktörü Yelizarev ile görüştük. Vaganova Enstitüsünün başı Nicolai Tsiskaritze ile görüştük. Dansçılarımızın, Türk devlet balelerinin iş birliği yapması ile ilgili projeleri Sayın Genel Müdürümüz Murat Karahana ilettik. Türk balesi olarak, Türk sanatçıları olarak gerçekten onlarla aynı seviyedeyiz. Devlet opera balelerinde ve konservatuvarlarında genç yetenekli arkadaşlarımız çok fazla. Çok iyi yetiştiriliyorlar. Onlarla daha da ileri yollar alacağımızı düşünüyorum diye konuştu.
DHA

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/hayatim.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;Source link

Denial of responsibility! insideheadline is an automatic aggregator around the global media. All the content are available free on Internet. We have just arranged it in one platform for educational purpose only. In each content, the hyperlink to the primary source is specified. All trademarks belong to their rightful owners, all materials to their authors. If you are the owner of the content and do not want us to publish your materials on our website, please contact us by email – [email protected]. The content will be deleted within 24 hours.

Leave A Reply

Your email address will not be published.