Finlandiya’da bulunan NATO Genel Sekreteri’nden Türkiye açıklaması: Güvenlik endişelerini ele almalıyız


NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finlandiya ziyareti kapsamında, Kultaranta Görüşmeleri öncesinde Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ile bir araya gelerek ortak basın toplantısı düzenledi.

BU KRİTİK ZAMANDA BİLGİ PAYLAŞIMIMIZI DAHA DA GELİŞTİRDİK

Basın toplantısında konuşan Stoltenberg, Finlandiya ve İsveçin NATO üyeliğine başvurma kararlarının tarihi olduğunu belirterek, Uzun zamandır en yakın ortaklarımız oldunuz. Yetenekli ordulara sahip güçlü demokrasileriniz var ve NATO üyeliğiniz ortak güvenliğimizi artıracak. Güçlerimiz uzun yıllar birlikte eğitim ve tatbikat yaptı. Fin askerleri Batı Balkanlardan Iraka kadar NATO misyon ve operasyonlarına katkıda bulunuyor. Güvenliğimiz için bu kritik zamanda bilgi paylaşımımızı daha da geliştirdik dedi.

İSVEÇLE VE MÜTTEFİK TÜRKİYE İLE YAKIN TEMAS HALİNDEYİM

Finlandiya ve İsveçin NATO üyeliğinin, ittifakın İskandinav bölgesini daha da güçlendireceğini ve müttefiklerin, bu iki ülkenin NATO yolunda atacağı sonraki adımları değerlendirdiğini ifade eden Stoltenberg, Terör örgütü PKK ile ilgili Türkiyenin endişeleri de dahil olmak üzere tüm müttefiklerin güvenlik endişelerini ele almalıyız. Bu yüzden önümüzdeki yolda sizinle Sauli ve meslektaşlarınızla, İsveçle ve müttefik Türkiye ile yakın temas halindeyim. Türkiyenin meşru endişelerini gidermek ve ittifakımıza katılımınızda ilerlemek için personelim ayrıca her üç ülkeden yetkililerle yakın diyalog içinde şeklinde konuştu.

NATO TEYAKKUZDA KALMAYA DEVAM EDİYOR

NATO ve Finlandiyanın ortak değerleri ve ortak çıkarları paylaştığını, Finlandiya ve İsveçin güvenliğinin NATO için önemli olduğunu belirten Stoltenberg, Birçok müttefik, güvenliğinize olan bağlılıklarını zaten açıkça ortaya koydu. NATO teyakkuzda kalmaya devam ediyor. Ve bu bölgedeki varlığımızı artırdık. Biz konuşurken, BALTOPS egzersizimiz, 14 NATO müttefikinden, Finlandiya ve İsveçten 7 binden fazla kuvvetle yan yana eğitim yaparak devam ediyor. Finlandiya ve İsveç kuvvetleri, NATOnun Baltık bölgesi ve Polonya genelindeki Entegre Hava ve Füze Savunma tatbikatına da katılıyor. Bunlar, NATOnun stratejik öneme sahip bu bölgeye bağlılığının güçlü göstergeleridir dedi.

FİNLANDİYA CUMHURBAŞKANINDAN MESAJ

Öte yandan Niinisto, Stoltenberg ile görüşmesine dair sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Kultaranta Görüşmeleri öncesinde iyi bir görüşme yaptık. Ukraynadaki savaştan ve Finlandiyanın NATO üyeliğinden bahsettik dedi.

Finlandiya Cumhurbaşkanlığı Ofisi sitesinde yer alan bilgilere göre, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistonun ev sahipliğinde düzenlenen Kultaranta Görüşmeleri, 12-13 Haziran tarihlerinde Sorumlu, güçlü ve istikrarlı İskandinav Bölgesi başlığıyla gerçekleştiriliyor. Bu yıl Kultaranta konukları arasında NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store yer alıyor.

Finlandiya ziyaretinin ardından Stoltenbergin yarın İsveçte Başbakan Magdalena Andersson ile görüşmesi bekleniyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/dunya.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;Source link

Denial of responsibility! insideheadline is an automatic aggregator around the global media. All the content are available free on Internet. We have just arranged it in one platform for educational purpose only. In each content, the hyperlink to the primary source is specified. All trademarks belong to their rightful owners, all materials to their authors. If you are the owner of the content and do not want us to publish your materials on our website, please contact us by email – [email protected]. The content will be deleted within 24 hours.

Leave A Reply

Your email address will not be published.