G7’den Rusya-Ukrayna savaşı kararı: Seyirci kalmayacağızG7 Dışişleri Bakanları, Almanyadaki Schleswig-Hostein eyaletinin Wangels bölgesinde başlayan toplantının 3. gününde bir araya geldi.

Toplantının ana gündem maddesinde, Ukraynada devam eden savaşın yoksul ülkeleri tehdit eden küresel bir gıda ve enerji krizini körüklediği yer aldı.

SEYİRCİ KALMAYACAĞIZ

Rusyanın Ukraynaya yönelik saldırılarını 21. yüzyıl için bir dönüm noktası olarak nitelendiren G7, “Bu savaş Avrupanın çok ötesinde dramatik sonuçlar doğuruyor. G7 olarak bizler barış, refah, güvenlik ve istikrar için bağlı olunan uluslararası kuralların alenen göz ardı edilmesine seyirci kalmayacağımızı açıkça belirtmek isteriz” dedi.

EN ŞİDDETLİ GIDA VE ENERJİ KRİZLERİNDEN BİRİNİ OLUŞTURDU

Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaşın sadece bölgesel değil, küresel bir etkiye sahip olduğunun da ifade edildiği toplantıda, şu ifadeler kullanıldı;

*Rusyanın saldırıları, yakın tarihin en şiddetli gıda ve enerji krizlerinden birini oluşturdu ve şu anda bu dünya genelindeki en savunmasız olanları tehdit ediyor.

*Bu tür eylemler ayakta kalmamalı. Gezegenimiz olağanüstü zorluklarla karşı karşıya. Üstelik Rusyanın Ukraynaya karşı saldırıları, bu zorlukların üstesinden gelmek için ilerlemeyi baltalıyor ve tersine çeviriyor.

*Yaşanan bu acil krizde G7, Ukraynaya hem kısa hem de uzun vadede destek sözü verdi. Küresel gıda güvenliğini korumak için koordineli ve çok yönlü müdahaleyi hızlandırmaya ve bu açıdan en savunmasız ortaklarımızın yanında olmaya kararlıyız.

ÇİNE ÇAĞRI YAPTILAR

Çin’i Rusya’nın yanında görmek istemediklerini açıkça belirten G7 ülkeleri, “Rusyanın saldırısında Çini, uluslararası hukuka uygun olarak Ukraynanın egemenliğini, bağımsızlığını ve uluslararası kabul görmüş sınırlarının bütünlüğünü desteklemeye çağırıyoruz. Rusya’nın Ukraynada yürüttüğü savaşta Çin’i Rusya’ya yardım etmemeye, Ukraynanın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne yönelik saldırısı nedeniyle Rusyaya uygulanan yaptırımları engellememeye davet ediyoruz. Çin, Rusya’nın Ukrayna’daki eylemlerini haklı çıkarmaya çalışmamalı, savaşı meşrulaştırmak için manipülasyon, dezenformasyon ve istihbarat faaliyetlerinden kaçınmalı” açıklamasında bulundu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/dunya.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;Source link

Denial of responsibility! insideheadline is an automatic aggregator around the global media. All the content are available free on Internet. We have just arranged it in one platform for educational purpose only. In each content, the hyperlink to the primary source is specified. All trademarks belong to their rightful owners, all materials to their authors. If you are the owner of the content and do not want us to publish your materials on our website, please contact us by email – [email protected]. The content will be deleted within 24 hours.

Leave A Reply

Your email address will not be published.