Hatay’da Ortak Varoluş Mozaiği’ne dünya rekoru incelemesi


Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, mozaiğin mimarları Arkeolog Doç. Dr. Banu Özdilek ve Arkeolog Dr. H. Onur Tıbıkoğlu ile yetkililere eşlik etti.

Hatayın binlerce yıllık tarihini anlatan ve Türkiyenin dört bir yanından gelen doğal taşlarla yapılan mozaiği yerinde gözlemleyen heyet inceleme sonunda açıklamalarda bulundu.

DÜNYA VAR OLDUKÇA MOZAİĞİMİZ VAR OLACAK

Ortak Varoluş Mozaiğinin gelecek nesillere bırakılacak çok önemli bir eser olduğunu belirten Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, İstedik ki bu önemli eseri tüm dünya tanısın. Şehrimizin turizm ve tanıtımına katkı versin. Dünya var oldukça mozaiğimiz var olacak diye konuştu.

Mozaiğin Hatayın geçmişten günümüze fiziki, tarihi ve manevi tüm değerlerini yansıttığını ifade eden Savaş, İki akademisyen arkadaşımızın projelendirdiği bu eserde 300 kişi çalıştı. Biz de tescillendirmek istedik. Tamamen doğal taşlarla Hatay’ın doğal geçmişini paylaşmak istedik. İnşallah hepimiz için güzel bir sonuç olur dedi.

ÖLÇÜMLER TAMAMLANDIKTAN SONRA SONUÇ AÇIKLANACAK

Guinness World Records Türkiye Hakem ve Temsilcisi Şeyda Subaşı ise rekorlar kitabına aday olarak gösterilen mozaiğin ölçüm kriterlerini anlattı.

Subaşı, Dünyada doğal mermer taşlardan oluşan en büyük mozaik rekorunu ölçmek için buradayız. Guinness Record’un en önemli kuralları gereği mozaiğin en az 500 metrekare büyüklüğünde olması gerekmektedir. Ölçümler tamamlandıktan sonra sonucu açıklayıp Hatay Büyükşehir Belediyesi yeni rekoruna sahip olup olmadığını açıklayacağız ifadelerini kullandı.

Heyet danışmanı Aydın Türkgücü de mozaiğin herkesin ilgisini çekeceğini söyleyerek Mozaik ülkemiz, Hatay, insanlar ve sanatçılar adına kırılmış en güzel rekorlardan bir tanesi. Bir şeyi dünya çapında tanıtmanın yolu dünya rekoru kırmaktır. Kültür ve sanat alanında dünya çapında insanların ve turistlerin ilgisini çekecek yeni bir ziyaret merkezi olacak. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum dedi.

Mozaiğin mimarlarından olan Banu Özdilek, mozaiğin doğal taşlarla oluşturulmuş en geniş taban mozaiği olmasıyla öne çıktığını belirterek başarının tescillenmesinin çok heyecan verici olduğunu söyledi.

Onur Tıbıkoğlu da Eser zaten Hatayın çok önemli değerlerini yansıtıyordu. Kendi başına çok değerli, Hataya değer katacak ve onun değerleriyle beslenecek bir sanat eseriydi. Hatay Büyükşehir Belediyesinin vizyonu ve oluşturulan ekip bunu ortaya çıkardı. Umarın dünya rekorunun sahibi oluruz diye belirtti.

60TAN FAZLA NOKTADAN ÖLÇÜM YAPILDI

Guinness yetkilileri mozaiği 60tan fazla noktadan inceleyerek ölçüm yaptı. Yapılan ölçümlerin incelenmesinin ardından Guinness yetkilileri nihai kararını açıklayacak.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/hayatim.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;Source link

Denial of responsibility! insideheadline is an automatic aggregator around the global media. All the content are available free on Internet. We have just arranged it in one platform for educational purpose only. In each content, the hyperlink to the primary source is specified. All trademarks belong to their rightful owners, all materials to their authors. If you are the owner of the content and do not want us to publish your materials on our website, please contact us by email – [email protected]. The content will be deleted within 24 hours.

Leave A Reply

Your email address will not be published.