İbrahim Kalın: İsveç adım atmayacaksa, müzakerelerin ilerlemesinin imkanı yokCumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın,  ATO Congresiumda öğrencilerle bir araya geldi. Kalın, burada yaptığı konuşmanın ardından çıkışta gazetecilerin sorularını cevapladı.

Kalın, İsveç ve Finlandiyanın NATO üyeliği için başlattığı sürecin, çeşitli müzakerelerle devam ettiğini belirtti. Kalın, şunları söyledi:

* Bizim iki hafta önce onları Ankarada ağırladığımız bir toplantı gerçekleşti. Daha sonra ise telefon diplomasisi yoluyla bu sürecin nasıl ilerleyeceğine dair biz kendi temel ilkelerimizi açık ve net bir şekilde ortaya koyduk.

* Bizim beklentilerimizin ne olduğu herkesin malumu, bunu herkesle açık ve net bir şekilde paylaştık. Özellikle İsveç ve Finlandiyada bulunan PKK, PYD, YPG, FETÖ ve DHKP-C gibi terör örgütlerinin ve bunların paravan örgütlerinin varlıklarına son verilmesi, burada para toplanmasının, eleman devşirmesinin Türkiye aleyhine faaliyet ve propaganda yapılmasının tamamen önlenmesi beklentilerimizin temelini oluşturuyor.

ATACAKLARI ADIMI GÖRMEK İSTİYORUZ

Kalın, NATO ittifakı bir güvenlik ittifakı olduğunu vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

* 70 küsur yıldır ortaya koyduğu bazı temel güvenlik ile ilgili ilkeler var. Yeni üye olacak ülkelerin de riayet etmesi, bir başka mevcut olan üye ülkenin de güvenlik ile ilgili kaygılarını karşılayacak adımlar atması bir tercih değil zarurettir. Bunu biz karşı tarafa ilettik.

* Yürütülen müzakereler çerçevesinde bizde yarın Dışişleri Bakan Yardımcısı Sayın Sedat Önal ile birlikte Brüksele bir ziyaret gerçekleştireceğiz. NATOda önce Genel Sekreterin kabine şefiyle daha sonra da İsveç ve Finlandiyalı mevkidaşlarımızla bir toplantı gerçekleştireceğiz.

* Bilindiği gibi ortaya çıkan bazı görüntüler var. Bu görüntüler de PKK terör örgütünün o ülkede ne kadar şımartıldığının en çarpıcı örneklerinden biridir. Hâlâ bu meydan okumaya rağmen İsveç hükumeti bunları tamamen ortadan kaldırmak için adım atmayacaksa, o zaman bu müzakerelerin ilerlemesinin imkanı yok. Kendileri adım atacaklarını ifade ediyorlar. Bu adımların neler olduğunu somut olarak görmek istiyoruz ifadelerini kullandı.

MADRİD ZİRVESİNİ SON TARİH OLARAK GÖRMÜYORUZ

İbrahim Kalın, İspanyanın Madrid kentinde düzenlenecek NATO Zirvesinin, NATO tarihinde son derece önemli bir zirve olduğunu vurguladı. Kalın, şunları belirtti:

* Burada stratejik konsept kağıdının revize edilmesi, hem de Ukrayna savaşı, gıda güvenliği, terörle mücadele gibi konular ele alınacak. Zirve bu anlamda son derece önemli. Biz Finlandiya ve İsveçin üyelik süreci açısından Madrid Zirvesini bir son tarih olarak görmüyoruz.

* Yunanistan, Kuzey Makedonya üyeliğine tam 11 yıl sadece isim meselesi nedeniyle itiraz etmiş ve Makedonyayı 11 yıl kapıda bekletmiştir. Yunanistan ve Makedonya arasında bir savaş söz konusu değildi. Sadece bir isim meselesinden dolayı Yunanistan tarafı o üyeliği 11 yıl bekletti.

* Burada 1999 yılında NATOnun ilan ettiği bir üyelik müktesebatı var. Belli şartlar ve ilkeler var. Bunlara uymak suretiyle bir üyelik söz konusudur.

* Türkiyenin meşru güvenlik kaygılarının karşılanması son derece açık, haklı ve meşru bir beklentidir. Biz o istediğimiz adımları gördükten sonra bu sürecin ilerlemesinden bahsedebiliriz. Genel ifadelerin bizi tatmin etmesi söz konusu değildir.

ÇOKLU GÖRÜŞMELER OLACAK

İbrahim Kalın, Madridteki zirveye 30 ülkenin katıldığını kaydederek şöyle konuştu:

* Çoklu görüşmeler olacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın da farklı liderlerle zirve marjında bir dizi görüşmeleri olacak. Biz bu zirveye NATOnun 70 yıllık en önemli üyelerinden birisi olarak katılacağız. Ukrayna savaşı münasebetiyle Türkiyenin stratejik öneminin yeniden yükseldiği bir dönemde, gıda krizinin çözülmesi için attığımız adımları orada değerlendireceğiz. Biz bu zirvenin her yönüyle başarılı bir zirve olmasını temenni ediyoruz.

* Dost ve kardeş ülke olarak İspanyanın da Madridde yapılacak bu zirveye çok iyi bir ev sahipliği yapacağını düşünüyoruz. İspanya, Türkiyenin PKK ve benzeri paravan örgütlerle nasıl mücadele ettiğini anlayan bir ülkedir. Türkiyede konuşlu bulunan patriot bataryalarının da İspanyol hükumeti tarafından süresi uzatıldı. Bundan dolayı da onlara teşekkürlerimizi iletiyorum.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/dunya.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;Source link

Denial of responsibility! insideheadline is an automatic aggregator around the global media. All the content are available free on Internet. We have just arranged it in one platform for educational purpose only. In each content, the hyperlink to the primary source is specified. All trademarks belong to their rightful owners, all materials to their authors. If you are the owner of the content and do not want us to publish your materials on our website, please contact us by email – [email protected]. The content will be deleted within 24 hours.

Leave A Reply

Your email address will not be published.