İlber Ortaylı askerlik fotoğrafını paylaştı: Piyade eğitiminde 100 üzerinden 20 aldımZaman zaman nostaljik paylaşımlarda bulunan İlber Ortaylı (75), bu kez askerlik yıllarını anlattı.

Ortaylı, hayatını anlattığı Zaman Kaybolmaz adlı kitabından kesitleri takipçileriyle paylaştı.

Ortaylı, Instagram hesabından paylaştığı askerlik fotoğrafına şu notu düştü:

Amerikadan döndükten sonra yaptığım şeylerden biri de doğru Devreke askere gitmek oldu Jandarma Eğitim Alayına Kaç senedir doktoraydı, mastırdı falan kafam odun gibi olmuş; üç aylık askerde Devrekte tahta gibi yattım, talim yaptım, ağaçların altında toprakta uyudum. Devrekte dinlendim, iyi oldu 1975 yılıydı İlk günden gittik, teslim olduk. O kadar da dikkat ediyoruz. Hâlbuki gecikerek gelenler de vardı. Tabii o anda hakikaten bir şeyin içine giriyor gibi oluyorsun. İki saatin içinde kıyafetin değişiyor. Kendi kıyafetlerini torbalıyor, bir depoya veriyorsun. Üstüne jandarma er üniformaları giyiyorsun.

Askere ilk gittiğinizde önce ne hissettiniz?

İlk anda, Ulan nereye geldim? diyorsun. Bence bir aydının vasfı, her şeye uyum sağlamak olmalıdır. İkinci saatte, benim tanıdığım mülkiyeli ve ODTÜlüler uyumu sağladık tabii..

Daha çok zekâ tanımı yapıyorsunuz ama

Hemen herkes gırgırını geçmeye başladı. Hiç görmediğim tipleri gördüm orada. Başladı askerlik ve ben piyade eğitiminde 100 üzerinden 20 aldım.

Yürümediniz mi? Ne oldu?

Hayır komut veriyorsun ya, Tüfek omuza demeden, İleri marş komutu vermişim. Bölük komutanı Cafer ile hep itişirdik. Senden asker olur mu yahu diyor Ne yapayım asker olup? Ben ulemadanım diyorum.

Herhâlde askerde kendi sınıf arkadaşlarınız da vardı

Vardı canım, sınıf arkadaşı mebzul Azıcık dil tarihli var, mebzul mülkiyeli Daha mebzul de ODTÜlü var Artık sen düşün hâlimizi, bütün bıçkınlarla ahbabım Bir yolunu da buldum, kaçıyordum ara sıra.

Nasıl kaçıyordunuz?

Mısır tarlasından çıkıp Amasraya gidiyorum. Tarihçi Necdet Sakaoğlunu buluyorum.

Yürüyerek mi gidiyorsunuz?

Yürüyerek yola çıkıyorsun. Sonra, kamyonla otostop falan yapıp gidiyorum Hani Kastamonu ile ilgili bir küçük makalem var ya, onu orada tasarladım; bazı malzemeyi bile toparladım.

Askerdeyken?

Evet. Osmanlı belgelerini buldum, onlar üzerine çalıştım. Sonra, bizim millet askerliğe laf eder ama bir baktım hepsi de duruma uyuveriyor Talime, tabanca tüfek atma işlerine falan. ,

#zamankaybolmaz kitabından…

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/hayatim.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;Source link

Denial of responsibility! insideheadline is an automatic aggregator around the global media. All the content are available free on Internet. We have just arranged it in one platform for educational purpose only. In each content, the hyperlink to the primary source is specified. All trademarks belong to their rightful owners, all materials to their authors. If you are the owner of the content and do not want us to publish your materials on our website, please contact us by email – [email protected]. The content will be deleted within 24 hours.

Leave A Reply

Your email address will not be published.