Türkiye’de art arda zam gelirken bir ülke daha akaryakıtta vergiyi kaldırıyorTürkiyede art arda gelen zamlar sonrası akaryakıt fiyatları 30 TLye dayandı. İktidar, yapılan zamları dünya genelindeki enerji krizine bağlarken Avrupa ve ABDden zamları halka en az şekilde yansıtmak için ek tedbir kararları geliyor.

Almanya, benzinde yüzde 35 indirim kararı aldı. Avusturya, ülkedeki yerli yabancı herkese 250 Euro ‘akaryakıt ve çevre’ desteği verirken Hollanda da akaryakıta yüzde 21 indirim uyguladı. Macaristan ise halkına benzini yüzde 40 daha ucuza sunuyor. Polonya yakıtta KDVyi sıfırladı. Fransa, akaryakıta litre başına 15 cent indirim yaparken, İtalya ise litre başı 25 cent fiyat kırdı.

KONGRE’YE GALON BAŞINA 18 CENT OLAN VERGİNİN ASKIYA ALINMASI ÇAĞRISI

Akaryakıt fiyatlarıyla ilgili açıklama yapan ABD Başkanı Biden ise kongreye seslendi. Artan petrol fiyatlarının düşürülmesi için Kongre’ye satın alınan her galon benzin başına 18 centlik federal verginin askıya alınması çağrısında bulunan Biden, bunun eylül ayına kadar sürdürülmesini isteyerek, akaryakıt şirketlerini fiyatlarını düşürmeye çağırdı.

ABD HALKININ RAHATLAMAYA İHTİYACI VAR

Biden, Şirketleri bu 18 centlik indirimin her kuruşunu tüketicilere yansıtmaya çağırıyorum. Şu anda kar için zaman yok ifadelerini kullanarak, eyaletleri de benzin vergisini askıya almaya çağırdı. Biden, Benzin istasyonu işleten ve bu fiyatları belirleyen şirketler için mesajım gayet açık. Bunlar normal zamanlar değil, bu bir savaş zamanı. ABD halkının rahatlamaya ihtiyacı var dedi.

Biden ayrıca, benzin arzını arttırmanın da petrol fiyatlarını düşüreceğini ifade ederek, ABD sadece bu ay günde 12 milyon varil petrol üretti. Bu, günde 1 milyon varil petrol salımı ile diğer ülkeler de dahil olmak üzere küresel arzı artıracak ve binlerce benzin istasyonunda fiyatları düşürecektir dedi.

2035E KADAR ELEKTRİKLİ ARAÇ SATIŞI YÜZDE YÜZE ÇIKACAK

Biden, öte yandan petrol kullanımını azaltmak için elektrikli araçların fiyatlarının düşürüleceğini ve büyük otomobil şirketlerinin elektrikli araç satışlarını 2030a kadar yüzde 50, 2035 yılına kadar ise yüzde 100e kadar çıkarmasının hedeflediğini söyledi. Biden, ABD’deki bu elektrikli araçları üretmek için şimdiden güvenli tedarik zincirleri kuruyoruz. Toplu taşıma ve demiryoluna neredeyse 100 milyar dolar yatırım yapıyoruz dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/dunya.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;Source link

Denial of responsibility! insideheadline is an automatic aggregator around the global media. All the content are available free on Internet. We have just arranged it in one platform for educational purpose only. In each content, the hyperlink to the primary source is specified. All trademarks belong to their rightful owners, all materials to their authors. If you are the owner of the content and do not want us to publish your materials on our website, please contact us by email – [email protected]. The content will be deleted within 24 hours.

Leave A Reply

Your email address will not be published.